Akademik Bülten

Brute Force Saldırısı Nedir?

Merhabalar bu yazımda size Brute Force atağını ve nasıl korunabileceğini anlatıyorum keyifli okumalar.

brute force

Kaba kuvvet saldırısı bir parolayı ele geçirmek için yapılan bir saldırı türüdür. Saldırganın elinde herhangi bir bilgi bulunmasa bile kendi belirlediği şifreleri deneyerek gerçek şifreye ulaşmasıdır. Kaba kuvvet saldırısını uygulayan programların çok kolay bir kullanıma sahip olmasına nazaran güçlü sayılabilecek bir saldırırdır. Saldırgan programa bir şifre dosyası verir. Program bu dosyadaki tüm şifreleri teker teker dener. Doğru şifreyi bulduğunda durur ve şifreyi gösterir. Bu şifre dosyaları internetten bulunabilir. Ayrıca sadece sizin adınıza da yapılabilir. Saldırının süresi kullanılan bilgisayarın gücü ile ters orantılıdır. Brute Force programları genellikle python dilinde yazılır.

Örnek Bir Seneryo Düşünelim

Mesela siz herhangi bir sosyal medya hesabı açtınız. Şifresi için galatasaraylı olduğunuz için ve unutmamak için galatasaray1905 koydunuz. Saldırgan şifrenizi bilmese bile deneyeceği şifreler içerisinde büyük ihtimalle bu şifre olacaktır. Bu şekilde şifrenizi bulması çok kolay olacaktır.

Password attack
Kaba Kuvvet Saldırılarından Nasıl Korunabiliriz?

Belki bu yazıyı okuduktan sonra benim şifrem zaten güçlü diyenleriniz olabilir. Şifrenin sadece güçlü olmasının yanı sıra sizinle alakalı da olmamalı. Eğer sizinle alakalı olursa brute force atağa gerek duymadan sizi tanıyan biri hesabınıza erişebilir.

Exit mobile version